DEN HAAG - Er is over het algemeen een groot draagvlak in de bakkerijbranche voor de meelheffing en de daaruit gefinancierde structuurmaatregelen. Wel wordt er meer transparantie verlangd.
Dat blijkt uit een evaluatie van de structuurmaatregelen voor de bakkerijsector (2005 – 2009).die de commissie Brood & Banket van het Productschap Akkerbouw heeft laten uitvoeren onder een aantal opiniemakers en bakkers uit de sector.
Nationaal Bakkerij Gala
Veel discussie is er over de financiering vanuit deze heffing voor het Nationaal Bakkerij Gala. De collectieve broodpromotie, zoals het Schoolontbijt, kan op een brede steun rekenen. Over het algemeen wordt ook positief geoordeeld over de marktinformatie,. Voor de Bakker, het bakkers financieringsfonds en de databanken SpecsPlaza en RiskPlaza.
Er worden twaalf aanbevelingen gedaan:
1. Continueer de gezamenlijke aanpak via structuurmaatregelen voor de bakkerijsector.
2. Stel voor de (eventuele) volgende periode een strategische visie op de toekomst op. Er is kritiek op het proces van totstandkoming. Dat is niet altijd even inzichtelijk en er wordt vooral gewezen op het ad-hoc karakter.
3. Neem de strategische visie als ‘vertrekpunt’ bij de keuze voor nieuwe maatregelen en eventueel de afbouw van een deel van de huidige maatregelen.
4. Bevorder dat ook tussentijds geïnformeerd wordt over de lopende initiatieven en de realisatie ervan.
5. Neem pas nadere besluiten over de inrichting van de budgettering en de uitvoeringsorganisatie
als – op grond van de voornoemde strategische visie – de beoogde inhoud van het maatregelenpakket is bepaald.
6. Bevorder dat de ambachtelijke en industriële bakkerijen meer als één sector gaan
opereren door de positie en meerwaarde van brood ten opzichte van andere levensmiddelen
centraal te stellen.
7. Breng in het toekomstig pakket aan structuurmaatregelen meer balans tussen ondernemers-
en werknemersgerichte initiatieven.
8. Blijf aandacht besteden aan het uitdragen van de relatie tussen heffing en de maatregelen.
9. Kom bij de activiteiten rond de collectieve promotie van brood tot een model waarin ook
de marketingorganisaties binnen de bakkerijen zich kunnen vinden.
10. Kom tot een verdere versterking van activiteiten rond de promotie van brood.
11. Zet de invulling van de databanken versneld voort.
12. Verspreid de uitkomsten van de evaluatie naar zowel georganiseerde als ongeorganiseerde
bakkers.
Het gehele rapport is de downloaden via de site van het productschap: www.productschapakkerbouw.nl. (druk in de rechter kolom op Rapport evaluatieonderzoek structuurmaatregelen gepubliceerd)


