Na mijn werkperiode in Frankrijk viel mij iets op in de Nederlandse bakkerijen: het ontzettend grote aanbod brood en de wildgroei!
Ik hoef u alle soorten niet op te noemen, maar ik denk dat de gemiddelde bakkerij al snel op 150 soorten komt. Hoe kan de consument dan ooit kiezen, en hoe kunt u elke consument tevreden houden?
In een tijd waarin winkeltrouw een vaag begrip wordt en de consument al zijn informatie op internet vindt, opende ik anderhalf jaar geleden mijn bakkerij. Een sprong in het diepe, maar ik was zeker van mijn zaak. Ik wilde de consument iets bieden wat hij nog niet eerder heeft gezien; brood.
Toen ik het assortiment ging samenstellen, hield ik het bovenstaande in mijn achterhoofd en ik kwam niet verder dan twintig soorten. Maar één witbrood, één donkermeergranen en
allemaal met dezelfde decoratie. Nog steeds staan er consumenten in de winkel die niet weten wat zij moeten kiezen, terwijl het aanbod al zo smal is. Twintig procent van je assortiment zorgt voor tachtig procent van je omzet, het is een regel die overal op van toepassing is. Waarom zouden wij dan die overige tachtig procent zo ontzettend breed maken? Helemaal nu waar de consument met hetzelfde gemak naar de supermarkt gaat? Onderscheid u!
Maak het assortiment zo smal, maar zo bijzonder dat de consument juist naar u toe wil komen. Als uw grondstoffenleverancier weer met een ‘briljant’ product komt, weiger het dan. Ga zelf op onderzoek uit, verzin iets nieuws en als u het dan in de winkel legt, haal dan het slechtstlopende product eruit. Wij maken vierkant busbrood, werken veel met regionale grondstoffen en hebben een verhaal bij ons brood. Wij verkopen brood, maar dit heeft de consument nog niet eerder gezien.
Arend Kisteman